Sydvest Mors Friskole har overnattet her i nat og efter sigende havde de sovet godt. De var også med til morgensang i morges så der var fyldt godt op i musik. Og sangmusklerne blev rørt til den store guldmedalje, dejligt at synge sammen. På søndag er der konfirmation i Sundby Kirke hvor Lasse skal konfirmeres, der er kirkegang kl. 11.00

Onsdag var hele indskolingen til aktivitetsdag på Bjergby Friskole. Temaet for dagen var udeskole, hvor vi i mindre grupper skulle igennem mange forskellige “fag”. I matematik spillede vi blandet kort-stratego, i idræt finsk rundbold, i dansk var vi på vokaljagt osv. Det var en rigtig

god dag, med godt vejr og cirka 250 glade børn fordelt på 6 friskoler.

I udeskole har vi taget hul på biernes verden. Det er ganske fascinerende og det tydeligt at børnene får øjnene op for at bier ikke kun er “dumme” stikkende dyr om sommeren. Børnene er delt ind i 3 hold, som skiftes til at lære om Biernes dans/gang, honning og befrugtning og deres udvikling. Vi fortsætter næste tirsdag, mens vi på torsdag får besøg af Egon der er lokal biavler, som også sætter et bistade ned til vores Skolesøen, så vi rigtig kan følge dem på nært hold.

 

God bededagsferie til alle

Hilsen Astrid